Novosti
Partnerstvom do prevencije štetnih uticaja konzumacije nargile na psiho-fizičko zdravlje učenika
- 28/02/2019
- Posted by: MIOS
- Category: Novosti
Realizacijom partnerskog projekta „Štetni uticaji konzumiranja nargile na psiho-fizičko zdravlje učenika“, Međunarodno udruženje „Interaktivne otvorene škole“ i Zavod za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona u saradnji sa 5 srednjih škola sa područja Tuzlanskog kantona (JU MSŠ Živinice, JU MS ekonomsko-hemijska škola Lukavac, JU MS elektro-mašinska škola Lukavac, JU Gimnazija „Ismet Mujezinović“ i JU MS elektro-tehnička škola Tuzla) doprinose prevenciji zloupotrebe nargile među maloljetnim učenicima.
Upotreba nargile među učenicima/ama je u porastu. Ne postoje jedinstveni podaci na području Tuzlanskog kantona o procentu učeničkog konzumiranja nargile.
Učenici/e navedenih partnerskih škola metodologijom projektne nastave istražuju štetnost i učestalost konzumacije nargile među populacijom učenika/ca škole koju pohađaju.
Kako bi prikupili što relevantnije podatke kada je u pitanju sastav nargile, njeno dejstvo na organizam i posljedice koje izaziva konzumacija nargile, 8. februara 2019. godine u prostorijama MIOS Trening centra, upriličen je susret učenika/ca srednjih partnerskih škola sa predstavnicom Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona, dr. Nadinom Nuhbegović.
Tokom susreta učenici/e su imali/e priliku da prikupe nove i korisne podatke kao i da prepoznaju svoje aktivnosti kao doprinos u ostvarenju preporuka Svjetske zdravstvene organizacije:
- Ista zakonska regulativa kao za cigarete i ostale duhanske proizvode.
- Važne i upozoravajuće zdravstvene poruke i upozorenja o štetnosti nargile.
- Zabrana širenja poruka o tome da je nargila manje štetna ili da nije nikako štetna (npr. 0% katrana).
- Preventivne intervencije.
- Zabrana za nargile na javnim mjestima gdje je zabranjeno pušenje cigareta i druge forme unošenja duhana.
- Edukacija zdravstvenih profesionalaca ali i građana/ki o štetnosti nargile i uticaju dima nargile na pasivne pušače, naročito djecu i trudnice.
Učenici/e su susret iskoristili/e za aktivnu diskusiju kroz koju su razmjenili/le iskustva i mišljenja o realiziranim aktivnostima nakon čega su dali/e svoje prijedloge za nove aktivnosti.
Došlo se do zaključka da bi se aktivnosti prevencije trebale sprovoditi sa učenicima/ama osnovnih škola, počevši od V razreda. Takođe, učenici/e su istakli/e da je neophodan rad na jačanju samopouzdanja učenika/ca kako bi u izazovnim situacijama bili sigurniji u sebe i lošim navikama mogli reći „NE“.
Jedan od zaključaka tokom susreta je bio i da mediji nisu dovoljno osviješteni i da ne aktualiziraju dovoljno temu koja se odnosi na konzumaciju nargile među populacijom maloljetnika, kao i da bi svaka škola trebala imati predavanje na ovu tematiku i da bi se u školama trebalo organizirati više sportskih i vannastavnih aktivnosti s ciljem da učenici/ce kvalitetno provode svoje slobodno vrijeme.
Koristeći prikupljene podatke, učenici/ce će u narednom periodu na nivou svoje škole educirati učenike/ce i roditelje o štetnosti konzumacije nargile.
Prepoznavajući postojeći problem, a s druge strane znajući da ne postoji usvojen zakon koji reguliše konzumaciju nargile, učenici/e su pokrenuli/le online peticiju za usvajanje nacrta zakona kojim bi se definisao način i pravila konzumacije nargile.
Kako bismo doprinijeli ostvarenju cilja učenika/ca i time doprinijeli prevenciji konzumacije i štetnog djelovanja nargile na psiho-fizičko zdravlje učenika/ca, potpišite peticiju klikom na:
Online peticija: zabrana konzumiranja nargile, vodene lule ili shishe maloljetnicima
Projekat je u okviru programa Razvoj i profesionalizacija prevencije ovisnosti finansijski je podržan od strane Udruženja za prevenciju ovisnosti „NARKO – NE“.
Dodatno, realizacija projekta je također podržana od Ministarstva obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona.