Novosti
ODRŽAN OKRUGLI STO NA TEMU “NOVO VRIJEME – DOSTUPNOST I UTICAJ NARGILE NA ZDRAVLJE MLADIH”
- 08/05/2018
- Posted by: MIOS
- Category: Novosti
Konzumiranje nargile od strane mladih, maloljetnih osoba pretežno učenika završnih razreda osnovnih škola i početnih razreda srednjih škola, je prepoznat kao problem. Ovaj problem prvenstveno štetno utiče na zdravstveno stanje mladih, a takođe je prepoznat uticaj i na proces odgoja i obrazovanja mladih.
Tokom prethodnih godina uočava se porast broja mladih koji koriste nargile što je praćeno povećanim interesovanjem cjelokupne stručne i opće javnosti. Upotreba nargila i posljedice upotrebe povezane su s brojnim zabludama. Zdravstvene štete proizlaze iz toksičnih efekata dima tamnog duhana i karbon monoksida koji je prisutan kod pušenja nargile u značajno većoj količini od količine koja se apsorbuje pušenjem obične cigarete duhana. Jedna doza nargile je srazmjerna istovremenoj upotrebi 20 cigareta duhana.
Pogrešno vjerovanje da filtriranje duhanskog dima kroz vodu čini pušenje nargile manje štetnim od pušenja cigareta je veoma često i doprinosi porastu popularnosti i prihvatljivosti upotrebe nargile.
S ciljem podrške školama u realizaciji aktivnosti koje sprovode a s ciljem osvještavanja mladih o štetnosti konzumacije nargile, Međunarodno udruženje interaktivne otvorene škole“ MIOS Tuzla u saradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona, JU Mješovitom srednjom školom Živinice i JU Gimnazijom „Ismet Mujezinović“ Tuzla je 26.4.2018. godine u prostorijama Trening centra MIOS-a Tuzla, sa početkom u 11. 00 sati, su realizirali okrugli sto „Novo vrijeme – dostupnost i uticaj nargile na zdravlje mladih.
Susret je bio namjenjen nastavnicima, roditeljima i učenicima, kao i za zainteresovanu širu javnost. Jedan od ciljeva organizacije okruglog stola jeste i podrška školama u pokretanju incijative za usvajanje nacrta zakona koji reguliše pravila distribucije i konzumacije nargile. Učešće na susretu je uzeo 61 učesnika, 46 učenika i 15 nastavnika i profesora osnovnih i srednjih škola sa područja Tuzlanskog kantona.
Tokom susreta, učenici JU Mješovite srednje škole Živinice uz vođsto odgovornih profesorica su prezentirali svoja iskustva u sprovođenju aktivnosti s ciljem prevencije konzumiranja nargile. Kroz aktivnosti projektne nastave, uz finansijsku podršku od strane Međunarodnog udruženja „Interaktivne otvorene škole“ Tuzla, kreirani su promo materijali kao i video zapis koje su učenici dizajnirali i iscenirali, a koji upućuju na štetnost konzumacije nargile. Učenici i profesori ove škole sprovode radionice sa učenicima i roditeljima s ciljem osvještavnja o štetnosti konzumacije.
Predstavnici JU Gimnazije „Ismet Mujezinović“ Tuzla su sa prisutnima podijelili svoja iskustva prilikom realizacije aktivnosti. Istakli su da su kroz aktivnosti došli do podataka da na području Grada Tuzla od stotinu ispitanika čak 80% malodobnih osoba je probalo nargilu a 75% njih i dalje aktivno konzumira nargilu. U Tuzlanskom kantonu zakon o konzumiranju nargile nije definisan. Od stotinu ispitanika 94% je potvrdilo da ne znaju sastav nargile a samo 6% je izjavilo da je upoznato sa sastavom.
Dr. Nadina Nuhbegović, predstavnica Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona je u svom izlaganju prezentirala rezultate istraživanja tokom proteklih 10 godina i koji nisu ohrabrujući kada je u pitanu starosna dob osoba koje konzumiraju nargilu, kao i uticaj nargile na zdravlje i pojava loših zdravstneih efekata.
Pravnica MIOS-a Tuzla, Sabina Karahmetović, je učesnicima predstavila nacrt zakona koji reguliše konzumaciju duhanskih proizvoda uklučujući i nargilu kao jednu od tih prozivoda. Nacrtom zakona su definisani svi aspekti korištenja nargile, između ostalog i zabrana korištenja mlađima od 18 godina. Svjedoci smo da je u većina barova u kojima su izložene nargile postoji naznaka da je mlađima od 18 godina zabranjena konzumacija, ali takođe smo svjedoci da nitko ne kontroliše starosnu dob osoba koje konzumiraju nargilu na javnim mjestima.
Kroz aktivnu diskusiju nakon izlaganja, učenici su dijelili svoja iskustva. Neki od njih su podijelili iskustva o konzumaciji nargile. Definisano je da je tema izuzetno bitna. Pokazalo se da su i učenici zainteresovani da razgovaraju na navedenu temu i da su tokom susreta imali priliku da nauče mnogo toga s čim do sada nisu bili upoznati. Ono što je najvažnije jeste da su učenici prepoznali važnost problema, kao i da su iskazali interes za sprovođenje daljih aktivnosti s ciljem prevencije konzumiranja nargile kad su u pitanju maloljetne osobe.
Svjesni smo problema konzumacije cigareta, alkohola kao i teških narkotika, ali smo došli do zaključka da ne smijemo biti mišljenja da je uticaj nargile zanemariv u odnosu na navedeno kada je u pitanju zdravlje mladih. To su počeci, koje je neophodno prevenirati.
S tim u vezi, prvenstveno regulisanjem zakona, a zatim najvećim dijelom kroz edukacijske susrete, razmjene iskustava, kroz radionice i slične aktivnosti možemo doprinijeti željenom cilju a koji se odnosi na preveniranje konzumacije kako nargile, tako i drugih štetnih materija kojima je društvo danas izloženo.
Zaključeno je da profesori pružaju veliku podršku učenicima u procesu osvještavanja i prevencije korištenja nargile, ali je prepoznat problem niskog nivoa zainteresovanosti i uključenosti roditelja. Prisutni profesori škola su iskazali interes za međusobnu saradnju u vidu realizacije radionica od strane učenika JU Mješovite srednje škole Živinice u obliku vršnjačkog podučavanja o navedenoj temi koristeći video materijal i promo materijal koji su predhodno kreirali. Dogovoreno je da će saradnja u vidu edukativnih radionica kroz vannastavne aktivnosti započeti sa početkom nove školske 2018/19 godine.