Novosti
Članovi MIOS-a u sklopu stručne ekskurzije posjetili lokalitete od prirodnog, istorijskog i kulturnog značaja
- 16/10/2017
- Posted by: MIOS
- Category: Novosti
Uz stručnu pomoć Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona pri organizaciji i realizaciji, MIOS je za članove organizirao stručnu ekskurziju „Upoznavanje sa naslijeđem Konjuha i okoline“14.10.2017.godine u sklopu koje su članovi MIOS-a posjetili neke od najznačajnijih lokaliteta od prirodnog, kulturnog i istorijskog značaja za Tuzlanski kanton i Kanton Sarajevo.
Lokaliteti koji su posjećeni:
- Rajsko jezero, naselje Bašigovci, općina Živinice
obilazak kompleksa jezera i nekropole stećaka
- Zaštićeni pejzaž Bijambare, općina Ilijaš
obilazak Srednje pećine
posjeta nekropoli stećaka „Mramorje“
- Kuršumlija (Hadži Balibegova) džamija u Kladnju
obilazak džamije – nacionalnog spomenika Bosne i Hercegovine
- Djevojačka pećina, Brateljevići, općina Kladanj
obilazak pećine, prirodno i arheološko naslijeđe
- Etno-avlija Mačkovac
obilazak etno postavke
Obilazak Rajskog jezera u Bašigovcima je obilježila posjeta nekropoli stećaka i predavanje gđe Munise Kovačević, stručne saradnice za istorijsko naslijeđe Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona o stećcima na području Tuzlanskog kantona i lokalitetu na kojem su se članovi MIOS-a nalazili. Nakon više nego poučnog predavanja, učesnici stručne ekskurzije su svoj put nastavili ka Zaštićenom pejzažu Bijambare gdje su ih dočekali gđa Harita Čolaković, stručna saradnica za zaštitu prirode i komunikaciju sa lokalnim stanovništvom i posjetiocima i g. Mustafa Zvizdić, stručni saradnik za promociju i marketing. Oduševljenje prisutnih koji nisu imali priliku ranije posjetiti ovaj lokalitet je teško iskazati riječima. Uređen okoliš podsjeća na najljepše razglednice zemalja koje većina nikada neće imati priliku posjetiti, a Srednja pećina i prilagođeno osvjetljenje posjetioce ostavlja u nevjerici da Bosna i Hercegovina posjeduje takvo prirodno blago. Ugođaj je upotpunjen vožnjom vozićem i stručnom vodstvu uposlenika Zaštićenog pejzaža “Bijambare”.
Kuršumlija džamija (Hadži Bali-begova džamija) u Kladnju je bila naredna stanica stručne ekskurzije. Predavanje mr. Semira Hadžimusića, stručnog saradnika za kulturno-istorijsko, umjetničko i spomeničko naslijeđe Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona je sve prisutne uputilo u istoriju i značaj džamije kao nacionalnog spomenika BiH.
Djevojačka pećina, jedan od posjećenih lokaliteta, se nalazi u selu Brateljevići, nedaleko od Kladnja. Ona iza sebe ima dugogodišnju tradiciju i predstavlja jedno od najpopularnijih i najposjećenijih dovišta u Bosni i Hercegovini. Za nju se veže legenda o djevojci po kojoj je dobila ime. Naime, legenda kaže da je djevojka noću ušla u pećinu po vodu, ali nikada nije izašla iz nje, jer je preminula od straha. U istorijski značaj lokalitete je posjetitelje i učesnike ekskurzije uputio mr. sc. Rusmir Djedović, stručni saradnik za prirodno i etnološko naslijeđe Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona. Na samom kraju pećine, pored izvora s vodom, nalazi se djevojčin mezar. Nedostatak osvjetljenja ni u kojem slučaju nije zaustavio učesnike ekskurzije pa je veliki broj stigao do kraja pećine uz pomoć nejakih lampica mobilnih telefona.
Stručna ekskurzija je završila posjetom Etno-avliji Mačkovac u Banovićima. Naravno, obilazak sve popularnije turističke destinacije je propraćen predavanjem mr.sc. Rusmira Djedovića.
Stručna ekskurzija je ispunila svoj osnovni cilj: predstavila je svim učesnicima potencijale koje Bosna i Hercegovina, a posebno Tuzlanski kanton posjeduje i pružila im potrebna znanja kako bi druge uputili u prirodno, kulturno i istorijsko naslijeđe.
MIOS se zahvaljuje Zavodu za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona za suorganizaciju stručne ekskurzije, predložene lokalitete koji su oduševili učesnike te poučna predavanja o posjećenim lokalitetima. Također, zahvaljujemo se JU “Zaštićena prirodna područja KS” za omogućavanje stručnog vodstva kroz Zaštićeni pejzaž “Bijambare” te gđi Hariti te g. Mustafi za izdvojeno vrijeme koje su posvetili druženju sa učesnicima ekskurzije.